Wartość odżywcza w restauracjach, gastronomiach?
Czy w restauracja i gastronomiach trzeba zamieszczać wartość odżywczą?
Wybierając się do restauracji lub zamawiając coś na wynos często zastanawiamy które danie ma ile kalorii oraz makroskładników. Kupując produkty w sklepie już 10 lat wcześniej mieliśmy informacje o kaloriach i makroskładnikach. W restauracja i gastronomiach nie było kompletnie nic nawet często nie wiedzieliśmy z jakich produktów przygotowywane jest nasze danie.
Rozporządzenie nakłada obowiązek na właścicieli restauracji i gastronomii. Aby na serwowanych daniach były podane informacje o wykazie składników oraz alergenach. Informacja o wartości odżywczej nie jest wymagana jednak niektórzy producenci dobrowolnie zamieszczają informacje o wartości odżywczej. Przekazanie informacji musi być zgodnie z nowym rozporządzeniem, informacja ta powinna zawierać m.in:
– nazwę środka spożywczego wskazaną w sposób określony w art. 17 rozporządzenia nr 1169/2011.
– nazwę albo imię i nazwisko producenta.
– wykaz składników – zgodnie z art. 18–20 rozporządzenia nr 1169/2011, z uwzględnieniem informacji, o których mowa w art. 21 tego rozporządzenia;
– klasę jakości handlowej albo inny wyróżnik jakości handlowej, jeżeli zostały one ustalone w przepisach. W sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej poszczególnych artykułów rolno-spożywczych lub ich grup.
Jeżeli obowiązek podawania klasy jakości handlowej albo wyróżnika wynika z odrębnych przepisów.
Umieszczenie daty zamrożenia jest obowiązkowe jedynie w etykietowaniu opakowanego zamrożonego mięsa. Opakowanych zamrożonych surowych wyrobów mięsnych i zamrożonych nieprzetworzonych produktów rybołówstwa.
Państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o objęciu tym wymogiem nieopakowanego zamrożonego mięs. Nieopakowanych zamrożonych surowych wyrobów mięsnych i zamrożonych nieprzetworzonych produktów rybołówstwa.