Gluten
Co to jest gluten ?
Gluten to frakcja białka znajdującego się w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie, ich odmianach krzyżowych i ich pochodnych, powszechnie uznawany za alergen.
Producenci żywności zgodne z przepisami muszą zamieścić informacje o udziale glutenu w swoich produktach ponieważ wiele osób nietolerancje glutenu.
Do roślin naturalnie niezawierających glutenu zalicza się: amarantus, grykę, kukurydzę, maniok, ryż, proso, sorgo, komosę ryżową, a spośród surowców niezbożowych nieprzetworzone mięso, ryby, jaja, mleko, warzywa i owoce oraz tłuszcze.
Mimo że produkt nie zawiera glutenu to może być nim zanieczyszczony, do zanieczyszczenia produktu glutenem może dochodzić także na etapie produkcji, magazynowania czy w zakładzie produkującym.
Informacje o glutenie na etykiecie produktu
Rozporządzenia odnośnie glutenu
Rozporządzenie 609/2013 uchyla rozporządzenie (WE) 41/2009 z 20 lipca 2016 r.,
Dozwolone sformułowania dotyczące glutenu:
Zgodnie z Rozporządzeniem nr 828/2014 z 30 lipca 2014 r. można stosować tylko sformułowania zawarte w załączniku, czyli „bezglutenowy” i „o bardzo niskiej zawartości glutenu”.
Sformułowanie „bezglutenowy” można stosować wyłącznie, jeśli dana żywność w postaci sprzedawanej konsumentowi końcowemu zawiera nie więcej niż 20 mg/kg produktu.
Sformułowanie „o bardzo niskiej zawartości glutenu” można być używana wyłącznie jeśli dana żywność w postaci sprzedawanej konsumentowi końcowemu zawiera nie przekracza 100 mg/kg w żywności sprzedawanej konsumentowi końcowemu.
Owies – produkt bezglutenowy?
Osoby nietolerujące gluten mogą włączyć owies do swojej diety bez negatywnych skutków dla zdrowia. Często jednak bywa tak że owies jest zanieczyszczony innymi zbożami zawierającymi gluten dlatego praktycznie niemożliwe jest aby w normalnych warunkach owiec nie był zanieczyszczony, nie które zakłady stosują specjalne zabiegi i odizolowują owies od innych zbóż jednak jest to sporadyczna grupa producentów.
Znak przekreślonego kłosa = Zastrzeżony znak!
Symbol przekreślonego kłosa jest zastrzeżonym na terenie całej UE znakiem towarowym i jego użycie bez licencji jest zabronione.
Producent żywności bezglutenowej musi spełnić szereg wymagać wypuszczając i deklarując że jego produkt jest bezglutenowy wiąże się to z większą odpowiedzialności i formalnościami. W wielu przypadkach jest to nieopłacalne ponieważ produkt musi przejść szereg badań i analiz zanim zostanie wypuszczony na rynek.