Obliczanie Nutri-Score czy warto?

Obliczanie Nutri-Score czy warto?

Czym jest nutri-score?

Na samym początku sprawdźmy czym jest naprawdę nutri-score? Otóż jest to etykieta pięciokolorowa z oznaczeniami od A do E która ma na celu w uproszczony sposób przedstawić wartość odżywczą. Czyli krótko mówiąc patrząc na tą etykietę powinniśmy zorientować się czy produkt należy stosować częściej w naszej diecie.

Teraz trzeba sobie zadać pytanie czy jesteśmy producentem czy klientem?

Dla zwykłego kowalskiego który nie zna się na wartości odżywczej ma to sens ponieważ nie musi poświęcać dużo czasu na analizę wartości odżywczej produktu.

Bardziej zaawansowani klienci i tak nie będą patrzeć na nutri-score gdyż doskonale wiedzą jakie wartości i odżywcze i makroskładniki powinien posiadać produkt. Z kolei osoby z różnym i schorzeniami tez nie powinny sugerować się nutri-score gdyż dieta nie opiera się na jednym produkcie.

Przejdźmy teraz do producentów i tu zaczyna się prawdziwa walka o klienta produkty z oznaczeniem A będą na pewno częściej kupowane niż te z innym oznaczeniem. Większość klientów i tak nie zna się na diecie i nie posiada takiej wiedzy jak dietetycy i osoby prowadzące zdrowy styl życia. Czasami pokrzywdzonymi w tej sytuacji będą producenci żywności nieprzetworzonej oraz rolnicy gdyż nutri-score nie patrzy na jedną ważną rzecz a mianowicie na to czy produkt jest przetworzony czy nie. Czasami zdarzać będzie się że produkt bardzo przetworzony będzie miały wyższą ocenę nutri-score niż produkt nieprzetworzony.

Nutri-score nie jest obowiązkowe!

WHO nie zarekomendowało systemu ale zachęca do dalszego analizowana. System nutri-score jest tematem do głębszej analizy ponieważ w rozporządzeniu 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, istnieje zapis że producent musi przekazywać informacje o produkcie w sposób zrozumiały i niedezorientujący. W systemie nutri-score mamy przedstawione 2 tabele jedna to wartość odżywcza z tyłu produktu a druga to system oceny nutri-score zazwyczaj z przodu na opakowaniu produktu co w pewnym sensie może zdezorientować konsumenta.

Parę krajów Unii Europejskiej wprowadziło już system nutri-score między innymi Francja, Szwajcaria, Belgia, Luksemburg, Holandia, Niemcy. W Polsce partnerami kampanii nutri-scoreAuchan, Carrefur, Kaufland, Nestle, Żabka. Oznacza to że u tych producentów można znaleźć informacje o nutri-score.

Obliczanie nutri-score:

Zalety nutri-score dla producenta żywności:

  • Zwiększa wiarygodność producenta oraz produktu w oczach konsumenta.
  • Produkty z literką A, B, i C są częściej wybierane przez klientów co zwiększa sprzedaż.
  • Graficzna ocena na przedniej stornie opakowania wpływa na przejrzystość opakowania.
  • Bardzo łatwy system do zrozumienia przez konsumenta.
  • Ułatwia klientom wybór wartościowych produktu przez orientacyjne określenie wartości odżywczej
  • Informacja o nutri-score nie jest obowiązkowa więc producent może wybrać które produkty chce oznaczyć lub które są u niego najbardziej cenione.

Obliczanie nutri-score oraz wartości odżywczej:
www.wartosciodzywcze.pl
tel 794 594 093

Comments are closed.