Przydatność do spożycia – próby przechowalnicze
Data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia jest niezbędna informacją na produkcie, producent musi zamieścić taką informacje ponieważ wynika to z obowiązku ustawy oraz ze względu na zdrowie ludzi.
Data minimalnej trwałości oraz termin przydatności oznacza datę, do której dany środek spożywczy zachowuje świeżość jeżeli jest prawidłowo przechowywany.
Data minimalnej trwałości
Datę minimalnej trwałości zapisujemy: „Najlepiej spożyć przed …”, gdy data zawiera (dzień.miesiąc.rok lub dzień.miesiąc), albo: „Najlepiej spożyć przed końcem …” – w innych przypadkach (miesiąc.rok lub .rok).
Data ważności nie jest wymagana w przypadku wyrobów piekarniczych lub cukierniczych, które w ciągu 24 godzin od wytworzenia są sprzedawane, tak samo jest w w przypadku gum do żucia oraz podobnych produktów do żucia, oraz cukru w stanie stałym.
Termin przydatności do spożycia
Termin przydatności do spożycia stosuje się w przypadku produktów łatwo psujących się zapisujemy go: „Należy spożyć do …”, po czym podana jest data lub następuje odesłanie do miejsca, w którym podana jest ta data. Data składa (dzień.miesiąc) może być podawany rok.
Do producenta żywności należy także udokumentowanie do jakiego okresu produkt nadaje się do spożycia można to zrobić poprzez badania organoleptyczne na podstawie normy PN-A-74108:1996:
Metody badań pieczywa przeprowadzamy z uwzględnieniem następujących cech:
• oceny wyglądu zewnętrznego,
• oceny skórki i miękiszu,
• smaku i zapachu.
Sprawdzanie wyglądu zewnętrznego czyli inaczej oględziny pieczywa.
Sprawdzenie skórki polega na określeniu jej barwy, wyglądu powierzchni, elastyczności, chrupkości oraz grubości. Barwę i wygląd powierzchni sprawdzamy przez obejrzenie w świetle, elastyczność – przez nacisk, chrupkość – przez rozgryzienie. Grubość skórki mierzymy w milimetrach, po przekrojeniu sztuki badanego pieczywa, od powierzchni do miejsca wystąpienia zróżnicowania zabarwienia miedzy skórką a miękiszem.
Sprawdzenie miękiszu polega na określenie barwy, elastyczności, porowatości, wilgotności i lepkości.Barwę i porowatość określamy przez obejrzenie przekrojonej przez środek sztuki pieczywa, elastyczność określamy w kromce o grubości około 1,5 cm. Kromkę umieszczamy na desce, środek miękiszu naciskamy palcem do oporu i zwalniamy nacisk. Patrzymy, jak szybko następuje powrót miękiszu do poprzedniego stanu. Jeśli jest on natychmiastowy, elastyczność jest bardzo dobra, jeżeli powrót następuje po paru sekundach – dobra, jeżeli natomiast pozostaje niewielka deformacja pod wpływem nacisku, elastyczność jest dostateczna. Wystąpienie deformacji stałej wskazuje na elastyczność niedostateczną.
Smak i zapach określamy natychmiast po przekrojeniu przez środek sztuki pieczywa. Smak określamy przez przeżuwanie miękiszu pobranego ze środkowej części bochenka.
Badania należy przeprowadzić jeżeli przewidywany okres minimalnej trwałości pieczywa wynosi do 10 dni – codziennie.
Poniżej przykładowa tabela według której można wykonać takie badania:
Pamiętamy o tym żeby karta była wypełniona dokładnie i ze szczegółami ponieważ sanepid może zakwestionować wiarygodność a wtedy będzie trzeba przekazywać produkty do jednostek robiących próby przechowalnicze