Stewia

Stewia

Stewia – co to jest, jak ją oznaczać na etykietach ?

Stewia - co to jest, jak ją oznaczać na etykietach?Stewia to naturalny słodzik otrzymany z rośliny Stewia rebaudiana
stewia

Stewia to naturalny słodzik otrzymany z rośliny Stewia rebaudiana

Sama roślina Stewia rebaudiana ma swoją historię stosowania w Ameryce Południowej i Środkowej, oraz na Wschodzie gdzie wodny ekstrakt z liści stewii był stosowany do słodzenia herbaty i innych napojów.

Glikozydy stewiolowe, jest włączone na listę substancji dodatkowych pod numerem E 960. Warunki stosowania w określonych kategoriach żywności zostały określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1131/2011 z dnia 11 listopada 2011 r.

Nową substancją słodzącą glikozydy stewiolowe, a nie sama roślina stewia. Substancje słodzące to glikozydy stewiolu uzyskane z liści Stewia rebaudiana. To 11 glikozydów, a dwa główne to: stewiozyd i rebaudiozyd A, które stanowią 75%. Związki te są 250-300 razy słodsze od sacharozy.

Wykaz składników i obowiązkowe sformułowanie
Dodatki do żywności muszą być oznaczone nazwą kategorii, po której podana jest ich szczegółowa nazwa lub numer E. Czyli: „substancja słodząca glikozydy stewiolowe” lub „substancja słodząca E 960”.

Na etykietach produktów, w skład których wchodzą substancje słodzące, w tym glikozydy stewiolowe, należy również zamieścić informację „Zawiera substancję słodzącą”

Sformułowania dopuszczalne dla stewii:
• Z glikozydami stewiolowymi.
• Z glikozydami stewiolowymi ze stewii.
• Zawiera słodzik z rośliny stewia (ze stewii).
• Zawiera słodzik naturalnego pochodzenia.
• Zawiera słodzik roślinnego pochodzenia.
• Glikozydy stewiolowe występujące naturalnie w liściach stewii.

Comments are closed.

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/agmedia/wartosciodzywcze.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/agmedia/wartosciodzywcze.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/agmedia/wartosciodzywcze.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34