Stewia
Stewia – co to jest, jak ją oznaczać na etykietach ?
Stewia to naturalny słodzik otrzymany z rośliny Stewia rebaudiana
Sama roślina Stewia rebaudiana ma swoją historię stosowania w Ameryce Południowej i Środkowej, oraz na Wschodzie gdzie wodny ekstrakt z liści stewii był stosowany do słodzenia herbaty i innych napojów.
Glikozydy stewiolowe, jest włączone na listę substancji dodatkowych pod numerem E 960. Warunki stosowania w określonych kategoriach żywności zostały określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1131/2011 z dnia 11 listopada 2011 r.
Nową substancją słodzącą są glikozydy stewiolowe, a nie sama roślina stewia. Substancje słodzące to glikozydy stewiolu uzyskane z liści Stewia rebaudiana. To 11 glikozydów, a dwa główne to: stewiozyd i rebaudiozyd A, które stanowią 75%. Związki te są 250-300 razy słodsze od sacharozy.
Wykaz składników i obowiązkowe sformułowanie
Dodatki do żywności muszą być oznaczone nazwą kategorii, po której podana jest ich szczegółowa nazwa lub numer E. Czyli: „substancja słodząca glikozydy stewiolowe” lub „substancja słodząca E 960”.
Na etykietach produktów, w skład których wchodzą substancje słodzące, w tym glikozydy stewiolowe, należy również zamieścić informację „Zawiera substancję słodzącą”
Sformułowania dopuszczalne dla stewii:
• Z glikozydami stewiolowymi.
• Z glikozydami stewiolowymi ze stewii.
• Zawiera słodzik z rośliny stewia (ze stewii).
• Zawiera słodzik naturalnego pochodzenia.
• Zawiera słodzik roślinnego pochodzenia.
• Glikozydy stewiolowe występujące naturalnie w liściach stewii.